Home office nebo jednoduše možnost práce z domova. Má samozřejmě své výhody, ale bohužel taky několik nevýhod, které je určit třeba vzít v potaz.

Na první pohled se může zdát, že jde o naprosto fantastickou věc. Vstávat můžete kdy jenom chcete, nikdo vás během práce nevyrušuje a pauzy na svačinu si můžete dělat, jak se vám to hodí. Sami si organizujete čas a jediné co musíte udělat, je v termínu odevzdat zadanou práci. Pro někoho naprosto vyhovující, pro někoho jeho nejhorší noční můra.
hrnek na tužky.jpg

Sebekázeň je důležitá

Tato volnost ale vyžaduje velkou zodpovědnost. Jsou lidé, kteří nemají příliš velkou sebekontrolu a k práci by se v domácím prostředí prostě nedokázali donutit. A pokud ano, určitě by nebyli tak efektivní jako v klasické kanceláří.

Pokud pracujete v kanceláři, má to celou řadu výhod. Pro některé lidi je určitý řád, pravidla a organizace zkrátka nutností a nemůžou bez toho řádně pracovat. Vyhovuje jim zajetý systém, přesný harmonogram, který jim určuje příchod, odchod a čas na práci. Není na tom samozřejmě vůbec nic špatného.

Někomu zkrátka nevyhovuje pracovat doma. Domácí prostředí má spojené pouze s odpočinkem a zábavou a nechce v tomto prostředí pracovat. I velké množství spisovatelů koneckonců nepsalo u sebe doma, ale chodili psát do kaváren, právě kvůli změně prostředí.

Domácí prostředí nás může odvádět od práce stejně dobře, ne-li lépe jako kolegové v práci. Shrňme si hlavní výhody a nevýhody práce z domova:
stůl v kanceláři.jpg

Výhody

· Jste pány svého vlastního času

· Práci si organizujete tak jak chcete vy

· Nejste rušeni ostatními kolegy

· Pokud skončíte dřív, nemusíte tvrdnout v kanceláři do skončení pracovní doby

· Ušetříte čas (i peníze) strávený cestováním do práce a zpátky domů

Nevýhody

· Domácí prostředí více svádí k prokrastinaci

· Váš domov už nebude jen místem odpočinku a zábavy, ale i místo práce

· Přesto, že jste doma, ve většině zaměstnání stejně musíte být neustále v pohotovosti a připraveni dojet do kanceláře

Je samozřejmě už jen na vás, jestli by vám práce z domova vyhovovala, nebo by pro vás byla jen přítěží.