Pochod Praha- Prčice, to mě láká nejvíce… část jedné známé písničky, která by také nebýt tohoto legendárního pochodu nevznikla. Praha-Prčice se chodí každý rok již více než půl století. Každého ročníku se zúčastní tisíce, v poslední době již desítky tisíc pochodníků. Původní záměr byl ujít pochod dlouhý sto tisíc českých loktů.
poutník s batohem
První hromadná cesta do Prčice se šla sedmnáctého dubna roku 1966. Nejednalo se o tak rozsáhlou akci, jako třeba dnes. Účastnilo se jí v uvozovkách pouhých 469 jedinců. Tehdy měla opravdu pouze jednu trasu, a to z Prahy do Sedlce-Prčic. Na konci dlouhé cesty nečekala na účastníky plastová botička se sušenkou, jako dnes, ale pamětní stužka.
Následující rok návštěvnost klesla na pouhých 370 účastníků. V roce 1969 ale počet již zase stoupal a přesáhl prvních 500. O rok později šlo dokonce už přes 1 000 poutníků. To také poprvé byly trasy dvě. V roce 1973 pak účastníci získávali poprvé za odměnu botičku. Tehdy ještě poctivě kovovou. Tento ročník měl tras 7.
První plastová botička byla vydána roku 1977 a měla hnědou barvu. Od té doby je botička symbolem celého pochodu. Nejvíce tras měl ročník 2010, do Prčic se chodilo třiadvaceti různými cestami. Nejvíce účastníků pak bylo v roce 198i, kdy se do cíle dorazilo téměř 39 tisíc lidí.
turistické boty
Podél všech tras naleznete desítky stánků s občerstvením. Po cestě musíte projít kontrolní stanoviště, kde dostáváte razítka do mapy. Na konci, tedy v Prčicích pak po předložení vyplněné mapy získáte onu botičku. Startovné bývá okolo dvaceti korun. Po cestě potkáte spousty jedinců, na jejichž oděvu můžete vidět našité botičky z předchozích ročníků. Sem tam najdete i někoho, kdo na výlet bere leta svého pejska, a i ten má pak pochopitelně pěknou sbírku botiček.
Pokud tedy nemáte předposlední květnový víkend, co na práci, zajděte si do Prčic!
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup