Snad každý z nás někdy v životě slyšel pojem minimální mzda. Jaká je to částka? Je to částka za odpracovanou práci. Ano, máte pravdu, jedná se o jakýsi druh minimální hodnoty, kterou však musíte získat za provedenou práci. V posledních letech se tato částka státem navyšovala.

Tato částka je tedy daná státem. Jedná se o nejnižší možnou hodnotu, za kterou můžete pracovat. Po odvedené práci můžete získat právě minimální mzdu. Je daná zákonem. Méně za svou práci nikdy nesmíte dostat, pokud se jedná o běžný pracovní úvazek a nejedná se o dohodu či provedení činnosti.

V posledních letech se postupně výše minimální mzdy navyšovala, proto se může někomu stát, že si není jistý jaká je minimální čistá mzda Kalkulackacistemzdy.

žena se chystá do prác

Čistou minimální mzdu si můžete vypočítat. Stačí zadat základní údaje do kalkulačky.

Pro rok 2021 činí nejnižší mzda tedy ta minimální, pod kterou za svou odvedenou práci nemůže zaměstnavatel jít, 15 200 Kč hrubého. Pokud do kalkulačky zadáte tuto částku a případné další parametry, vyjde vám čistá minimální mzda.

Výpočet se pro rok 2021 změnil, protože už se nepočítá jako v předešlém roce se super hrubou mzdou, ta je zrušena a nahradila ji běžná sazba daně, samozřejmě s odpočty sociálního a zdravotního pro zaměstnavatele a také sociálního a zdravotní od vás, tedy z vašich peněz.

kluk počítač

Jakou funkci plní? Proč vlastně existuje? Proč je dána zákonem?

Jednoduše proto, aby ochránila lidi před chudobou. Zaměstnavatelé by vám totiž mohli platit i stovku měsíčně, kdybyste podobnou smlouvu podepsali, což je absurdní a směšné, ale bylo by to možné. Pokud je stanovená minimální mzda zákonem, tak vám nemohou dát méně na výplatu.

Tato částka je také motivací pro ty lidi, kteří hledají práci. Ať děláte uklízečku nebo u pásu, vždy musíte získat na výplatu alespoň tuto částku. Při klasické smlouvě vám zaměstnavatel nemůže dát méně, porušil by zákon.