Dostatečně dlouhý, a především kvalitní spánek je pro každé dítě jedním z nejzákladnějších aspektů pro jeho zdravý vývoj. Dětská postýlka by měla být koncipována tak, aby se v ní dětem nejen dobře spalo, ale také líbilo.

Z dlouhodobého hlediska může mít dokonce nedostatek spánku vliv na celý další život. Spánková deprivace způsobuje bolesti pohybového ústrojí, hlavy a také problémy v oblasti životosprávy. Často vede k obezitě.

dětská matrace

Materiál

Co by tedy měla splňovat kvalitní matrace pro dítě? Především je důležité zohlednit věk a tělesnou konstituci dítěte. To úzce souvisí s výběrem materiálu, který musí být prodyšný, anti alergenní a přizpůsobit se tělu dítěte.

  1. pěnové matrace– pevná, elastická, cenové příznivá.
  2. viskoelastická matrace– takzvaná líná pěna. Přizpůsobí se ležícímu tělu, prodyšná.
  3. kokosová matrace– dlouhodobá životnost, výborné anatomické vlastnosti, skvěle odvádí vlhkost.

Další parametry výběru dětské matrace

Vzhledem k tomu, že se výška a váha dítěte mění, nemůžeme počítat s tím, že jedna matrace vydrží deset nebo více let. Je tedy zapotřebí vybírat podle aktuální situace. Matraci měníme cca po pěti letech nebo podle potřeby.

Výška matrace

Pro velmi malé děti je ideální výška matrace 10 cm. Pro starší děti zvolíme matraci s výškou 15 cm. Celková výška postele by měla být cca 50 cm.

matrace pro děti

Tuhost

Tuhost matrace najdeme pod označením H1 až H3, přičemž matrace H1 je nejměkčí. Pro děti zvolíme klasickou střední cestu. Tedy matraci s tuhostí H3 – H4. Tento parametr je velice podstatný především jako prevence vzniku růstových deformací.

Velikost

Dětské postelové matrace se vyrábějí ve standardních rozměrech 60 x 120 cm a 70 x 140 cm. Důležité je, aby matrace vyplnila celou plochu postýlky. Pokud by se tato zásada nedodržela, mohlo by dojít k nebezpečnému zranění dítěte.