Je to úžasné, že dnes už budoucí rodiče nemusí jen čekat, až přijde jejich tolik očekávaný potomek na svět. Mohou se i seznámit s tím, co přesně se děje v bříšku maminky, protože dnes už se ví skoro od první vteřiny po oplodnění téměř vše o vývoji nového života.

vyšetření plodu

Vaše budoucí a tolik očekávané děťátko je nejprve jen pouhé embryo, tedy lidský zárodek. Působí však spíše pouze jako shluk buněk a více než člověku se podobá žabímu pulci. Na začátku vývoje na tom tedy nejsme o moc lépe než obratlovci. Nakonec jsme přece součástí přírody jako všichni ostatní živočichové. Dokonce na úplném začátku máme přechodně i ocasní výběžek, který naštěstí brzy zmizí a začínají se vyvíjet důležité orgány a krevní oběh. Po několika týdnech už máme oční víčka, ta ale srostou a až mnohem později se trvale otevřou.
těhotna a ultrazvuk

Nitroděložní vývoj dítěte pokračuje velmi rychle přechodem k plodu. Ten si krásně plave – kde jinde než ve vodě. V ní život vznikl a plodová voda je výživa a ochrana pro budoucí miminko. Je-li třeba dozvědět se něco o jeho zdravotním stavu už nyní, odebírají lékaři plodovou vodu právě proto, že je spolehlivě o všem informuje, hlavně také o genetických vadách.

Když je dítě zdravé, zázrak přírody pokračuje. Plod vnímá všechny emoce matky, zdají se mu sny a dokonce může vnímat i bolest. První pocit, který vůbec zažije, je pocit tepla. Hned poté se rozvíjí hmat a děťátko se začíná hýbat a budoucí maminku pořád víc a víc kopat. Rozvíjí se čich a propojuje se zrak s mozkem. Už před narozením dítě střídavě bdí a spí, ale také slyší. Poprvé je to tlukot srdce své matky.
plod a pupeční šňůra

Dítě je prostě dítětem už v bříšku a v něm, dříve než doopravdy spatří světlo světa, spoustu věcí zažívá a cítí. Nejsou to tedy jen plané řeči, že budoucí matka má být v klidu a pohodě. Veškerý strach, úzkosti a stres se na dítě přenáší a více než si myslíme může určovat jeho budoucí psychickou pohodu.