Když přišlo nařízení z Bruselu, že bude další nový zákon o ochraně dat, tak si každý klepal na čelo. Proč zase další zákony, příkazy a nařízení. Proč další kontroly, hrozby a kdo ví co ještě. Samozřejmě většina drobných podnikatelů ani pořádně netušila co vůbec GDPR bude znamenat. Přece jenom se svému podnikání věnují tak moc, že nestíhají pořádně spravovat svoje vlastní soukromí, natož si udělat nějakou pěknou dovolenou. S příchodem onoho očekávaného dnu, sílila i panika, nikdo pořádně nic nevěděl a v podstatě musel být opatrný i na různé nabídky těch, kteří chtěli využít šance a přivydělat si na neznámosti důvěřivců. Naštěstí napětí již dávno polevilo a zákon skutečně začal platit a s ním nové povinnosti. Posléze se zjistilo, že vlastně v současné době různých technologií, informací a zpracování dat je toto nařízení na místě.

regulace gdpr

Jen z některých příkladů:

  • Rozdělaná práce v počítači a přístup je možný prakticky všude, do všech dat, včetně citlivých údajů firmy a zaměstnanců. Jen malá chyba. Není tu zrovna onen pracovník, ale přišel do kanceláře cizí člověk, který tu má na dotyčnou osobu čekat.
  • Osobní telefon, ve kterém jsou citlivé údaje nejen soukromého rázu, ale i firmy, pro kterou člověk pracuje. Data putují do rukou někoho jiného, který si telefon jen zapůjčil.
  • Personální a mzdový pracovník, který nezajistil dostatečnou ochranu přístupu, ale naopak nechal přístup všem zaměstnancům ve firmě. Vždycky se najde někdo, kdo se bude nudit a něco najde, a když někdo pronikne do záznamů o odměnách, tak je to hodně podezřelé. Buď zde něco nehraje a dotyčný je skvělý kouzelník, že zná výše a jména odměn nebo je někde nějaký vážnější problém, protože jinak se to řadový zaměstnanec nemůže dozvědět.
  • Nemluvě o sdílených tabulkách, do kterých se zapisují také citlivé věci a mnohé další.

ochrana dat
Možná ještě ani po roce mnozí nevědí, jak se zachovat, aby bylo všechno v pořádku. Naštěstí se vytříbila na trhu nabídka a tak je namístě investovat do kvalitního školení, například zajistí školení všech, kteří to potřebují a nejedná se jen o vedení firmy, ale i o zaměstnance. Navíc každý, kdo toto školení absolvuje, získá zápis, kterým pak doloží správci, jakým způsobem se proškolil a je seznámen s prací a ochranou dat.