Mytí a fénování vlasů se na první pohled zdá jako něco, na čem vlastně není zas tak nic těžkého a zvládne to každý – namydlit vlasy, usušit ručníkem a vyfoukat fénem. Ve skutečnosti to ale není úplně tak lehké a při úpravě vlasů můžete bohužel natropit mnoho chyb, kterými si – když si takto neobratně budete počínat při každém mytí a fénování – můžete vlasy vážně poškodit. Přitom stačí změnit jen pár zvyklostí.
 péče o vlasy
Začneme tedy jakousi úpravou vlasů před mytím. Před mytím si vlasy vždy pořádně rozčešte/vykartáčujte – na jedné straně předejdete „cuchancům“, které by se při mytí ještě zvětšily a více zacuchaly, na straně druhé rovnoměrně rozprostřete přirozené oleje/maz, který ve vlasech máte, vlasy tak budou více vyživené. Češte vždy odspodu směrem nahoru. Pokud byste postupovali odshora, je možné, že si „cuchance“ budete posunovat směrem dolů a ony se Vám budou rozčesávat ještě hůře.
 
Až budete mít vlasy rozčesané, přichází na řadu mytí – nejdříve vlasy pořádně navlhčete, klidně i teplejší vodou, aby se vlasové šupinky otevřely a do vlasu se dostaly účinné látky z šamponu a kondicionéru. Vlasy myjte dvakrát – při prvním mytí z nich dostanete maz, špínu, prach a různé stylingové přípravky, při druhém mytí začnou působit účinné látky v šamponu. Dávejte šampon jen k pokožce hlavy, nikdy ne ke konečkům – zbytečně se Vám vysuší. Až budete vlasy oplachovat vodou, na konečky se Vám dostane voda s trochou šamponu, přičemž to k jejich umytí stačí. Šampon nenechávejte působit zbytečně dlouho a co nejdříve ho vymyjte.
 
Při mytí nezapomeňte na kondicionér či masku – před nanesením kondicionéru a masky z vlasů vždy vymačkejte vodu a ideálně je i trochu osušte, maska nebo kondicionér tak budou lépe působit. Nechte je na vlasech po takovou dobu, jakou zmiňují na obalu.
 žehlení vlasů
Po umytí z vlasů vymačkejte vodu prsty a vysušte je ručníkem. Vlasy zbytečně nedřete, spíše je ručníkem jen tak mačkejte – jako kdybyste z vlasů vymačkávali vodu. Můžete si udělat turban, ale spíše raději jen na krátkou dobu, třeba jen na deset minut.
 
V rámci fénování navolte na fénu spíše nižší teplotu – při vyšších by se mohly vlasy zbytečně vysoušet. Před tepelnou úpravou aplikujte na vlasy nějaký přípravek s termoochranou. Fénujte vždy od kořínků po konečky, ve směru růstu vlasů – tak si uhladíte vlasové šupinky a uzavřete je. Nakonec můžete použít studený vzduch pro zafixování účesu.