Jenom si vezměte, o co všechno bychom byli ochuzeni, kdyby neexistovalo to, čemu se říká ekonomika. Jak špatně bychom na tom v mnoha ohledech byli, co všechno bychom doma neměli a jak bychom na to dopláceli.
obchod s pečivem
Žádnému zemědělci by se nevyplácelo obhospodařovat velké pole, protože by nevěděl, co dělat s tolika výpěstky. Staral by se tedy jen o takové políčko, jaké uživí jeho a jeho rodinu, a o nic víc. Ostatní lidé aby si pak sami někde našli kousek půdy a starali se podobně sami o sebe. Okopávali ji, sázeli, zalévali, a to jen aby neumřeli hlady. A je otázka, čím by svůj pozemek obdělávali, když by nebyl nikdo, kdo by jim prodal třeba motyku, o traktoru s kombajnem ani nemluvě.
Abychom měli maso, museli bychom si chovat klidně i doma v paneláku prase, kvůli mléku bychom si drželi krávu. Museli bychom je chodit připouštět, nebo je chovat aspoň v páru, aby mohla být vzácně zabijačka, při které bychom si nacpali nácka a pak zase dlouho živořili.
Kdybychom chtěli rybu, museli bychom si jít sednout někam k vodě, a tam ji třeba chytat holýma rukama, protože by nebyl nikdo, kdo by nám prodal prut a síť. A ne každý by si z toho, co nám poskytuje příroda, dokázal vyrobit vlasec a háček.
obchod se suvenýry
Chodili bychom polonazí a vesměs bosí, protože bychom si mohli obléci jenom to, co by se nám podařilo získat z darů přírody. Nebyl by nikdo, kdo by nám prodal ani mizernou jehlu a nit, o dlátu a palici na zhotovení dřeváků ani nemluvě.
Neměli bychom žádný nábytek, protože by nešel koupit ani ten, ani prkna, desky a hřebíky na jeho výrobu. Neměli bychom televizi, ale to by bylo jedno, protože kdybychom ji měli, stejně by nebyla elektřina, žili bychom potmě.
Bez fungující ekonomiky bychom prostě nemohli žít. Vždyť když se rozhlédnete doma kolem sebe a zamyslíte se, zjistíte, že toho nekoupeného od někoho jiného tam máte minimum, pokud tam máte vůbec něco takového.
A proto sláva ekonomice. A to i tehdy, když nám manželé zrovna spílají, že jsme jim utratily výplatu za údajné naprosté hlouposti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup