Ne všechny e-shopy jsou důvěryhodné, a ne na všech můžete nakupovat bez obav. Pokud budete mít smůlu, může vás to stát i o dost víc než jen jednu nedoručenou objednávku. Podíváme se tedy na to, jak se pokusit tyto nebezpečné obchodníky odhalit a na co si dávat pozor.

Podezřele levné zboží

Samozřejmě, e-shopy se předhání v tom, kdo nabídne zákazníkovi výhodnější cenu a podmínky k nákupu. Jde jim přece o to, abyste své peníze utratili právě u nich. Jenže, pokud jsou ceny až podezřele nízké, nemusí to vždy znamenat, že jste narazili na zlatou žílu a můžete vesele nakupovat. Pokud e-shop nabízí všechny své produkty v tak podezřele levné cenové hladině, porovnejte si ceny produktu, o který máte zájem na nějakém porovnávači cen, např. Heureka. Pokud se nejedná o bazarové zboží, a ceny se pohybují o 50 % levněji než na jiných e-shopech, neriskujte.

Online shopping

Recenze

U známých e-shopů, které mají stovky tisíc zákazníků, se bát nemusíte. Takové e-shopy mají často i kamenné prodejny a jejich jméno je všeobecně známé. Co když ale narazíme na malý e-shop s neznámým jménem, s kterým ještě nemáme žádnou zkušenost? Nenakupujte na slepo a radši si ověřte, co na e-shop říkají ostatní. Zabere vám to jen chviličku. Do vyhledávače zadejte jméno e-shopu + recenze, a můžete se začíst do zkušeností ostatních nakupujících.

Chybějící obchodní podmínky

I když drtivá většina uživatelů obchodní podmínky nečte, při každém nákupu musíte odkliknout, že s nimi souhlasíte. Pokud ale na e-shopu obchodní podmínky chybí, zpozorněte. I tohle může být neklamná známka toho, že se jedná o podvod.

Kontaktní údaje neexistují

Pokud se vám e-shop zdá podezřelý, můžete si ověřit kontaktní údaje, které bývají na e-shopech uvedené. Email se vám vrací jako nedoručitelný? Telefonní číslo neexistuje, nebo se dovoláte někam do Polska a nikdo s vámi nemluví česky, i když se jedná o zdánlivě český e-shop? Od takových nákupů ruce pryč.

E-shopy

Strohý popis zboží

Každý seriózní prodejce dává popisu svého zboží dostatečnou péči, jelikož ví, že zákazník si nic nechce dohledávat mimo jeho e-shop, všechno, co potřebuje vědět, se chce dozvědět teď hned. U každého výrobky by měli být všechny důležité věci, jako je materiál, rozměry, složení apod. Pokud jsou výrobky stroze popsány dvěma, třemi slovy, měli byste se mít na pozoru. Může se jednat o znak neseriózního obchodníka.